
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | IMS-5WD-40 |
| Package: | - |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | - |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 27 µH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 530 mA |
| Current - Saturation (Isat): | 200mA |
| Shielding: | Shielded |
| DC Resistance (DCR): | 1.15Ohm Max |
| Q @ Freq: | 42 @ 2.5MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 35MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 2.5 MHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.164" Dia x 0.450" L (4.17mm x 11.43mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of IMS05WDSH270J40 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 56NH 600MA 340 MOHM
FIXED IND 12UH 385MA 670 MOHM TH
FIXED INDUCTOR 2.2UH SMD
MEMS OSC XO 33.33333MHZ LVCMOS
XTAL OSC VCXO 161.13281MHZ LVDS
FIXED IND 27UH 530MA 1.15 OHM TH
SCOTCH-WELD EPOXY ADHESIVE D