IM01BH3R3K
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
FIXED IND 3.3UH 198MA 1.2 OHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
IM01BH3R3K PDF
Type Description
Series:IM
Package:-
Part Status:Obsolete
Type:Molded
Material - Core:Iron
Inductance:3.3 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):198 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.2Ohm Max
Q @ Freq:45 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:100MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.078" Dia x 0.200" L (1.98mm x 5.08mm)