IM04SH1R5K
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1.5UH 600MA 500 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
IM04SH1R5K PDF
Type Description
Series:IM
Package:-
Part Status:Obsolete
Type:Molded
Material - Core:Phenolic
Inductance:1.5 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):600 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):500mOhm Max
Q @ Freq:33 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:160MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.155" Dia x 0.375" L (3.94mm x 9.53mm)