
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | S0402 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Alumina |
| Inductance: | 56 nH |
| Tolerance: | ±5% |
| Current Rating (Amps): | 100 mA |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 1Ohm Max |
| Q @ Freq: | 21 @ 250MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 1.7GHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 250 MHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 0402 (1005 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0402 (1005 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.043" L x 0.025" W (1.09mm x 0.64mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.030" (0.76mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of S0402-56NJ1E is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 22NH 700MA 220 MOHM
FIXED IND 4.7NH 600MA 150 MOHM
FIXED IND 150UH 2.5A 130 MOHM TH
LED COB CXB1304 3500K WHT SMD
SLEEVING 1" ID FBRGLASS 50' RED
CONN CARD BUS FRAME 32POS 0.9MM
FIXED IND 56NH 100MA 1 OHM SMD