ELC11D390F
Description
FIXED IND 39UH 2.5A 57 MOHM TH
DataSheet
ELC11D390F PDF
Type Description
Series:ELC11D
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:39 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):2.5 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):57mOhm
Operating Temperature:-
Inductance Frequency - Test:10 kHz
Package / Case:Radial, Vertical Cylinder
Supplier Device Package:Radial Lead
Size / Dimension:0.453" Dia (11.50mm)
Height - Seated (Max):0.547" (13.90mm)