PM20-151K
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 150UH 65MA 15 OHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
PM20-151K PDF
Type Description
Series:PM20
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Molded
Material - Core:Ferrite
Inductance:150 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):65 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):15Ohm Max
Q @ Freq:20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:8MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:796 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package:1210
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.087" (2.20mm)