1641R-332H
Description
FIXED IND 3.3UH 490MA 350 MOHM
DataSheet
1641R-332H PDF
Type:Molded
Material - Core:Iron
Inductance:3.3 µH
Tolerance:±3%
Current Rating (Amps):490 mA
Current - Saturation (Isat):490mA
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):350mOhm Max
Q @ Freq:44 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:85MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)