PT300R-1500-VM
Manufacturer
API Delevan
VIGOR # :
Description
FIXED IND 300UH 5.5A 100 MOHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
PT300R-1500-VM PDF
Type Description
Series:PTR
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Toroidal
Material - Core:-
Inductance:300 µH
Tolerance:±15%
Current Rating (Amps):5.5 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):100mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical, 4 Leads (Open)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:1.500" L x 0.800" W (38.10mm x 20.32mm)
Height - Seated (Max):1.630" (41.40mm)