N08DPB120K
Manufacturer
TAIYO YUDEN
VIGOR # :
Description
FIXED IND 12UH 2.1A 74 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
N08DPB120K PDF
Type Description
Series:N
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:-
Material - Core:-
Inductance:12 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):2.1 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):74mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:20MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.417" L x 0.354" W (10.60mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max):0.197" (5.00mm)