MGA05024R7M-10
Manufacturer
Laird - Performance Materials
VIGOR # :
Description
FIXED IND 4.7UH 3A 90 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
MGA05024R7M-10 PDF
Type Description
Series:MGA
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Type:Molded
Material - Core:-
Inductance:4.7 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):3 A
Current - Saturation (Isat):5A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):90mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.224" L x 0.213" W (5.70mm x 5.40mm)
Height - Seated (Max):0.079" (2.00mm)