LHL08TB6R8LS
Description
FIXED IND 6.8UH 2.8A 30 MOHM TH
DataSheet
LHL08TB6R8LS PDF
Type Description
Series:LH, L Type
Package:Tape & Box (TB)
Material - Core:Ferrite
Inductance:6.8 µH
Tolerance:±15%
Current Rating (Amps):2.8 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):30mOhm Max
Q @ Freq:40 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:21MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:7.96 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max):0.374" (9.50mm)