
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | IMS-5WD-40 |
| Package: | - |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | - |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 56 mH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 26 mA |
| Current - Saturation (Isat): | 8mA |
| Shielding: | Shielded |
| DC Resistance (DCR): | 499Ohm Max |
| Q @ Freq: | 25 @ 79kHz |
| Frequency - Self Resonant: | 150kHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 79 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.164" Dia x 0.450" L (4.17mm x 11.43mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of IMS05WDSH563K40 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED INDUCTOR
FIXED IND 12UH 1A 279 MOHM SMD
FIXED IND 2.2UH 1.8A 124.1 MOHM
LED 5MM RT ANG SUP CLR RED PCMNT
MEMS OSC XO 25.0000MHZ LVCMOS LV
WIRE DUCT SOLID 2PC RIVET 6.56'
FIXED IND 56MH 26MA 499 OHM TH