PM40-151K
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 150UH 105MA 9 OHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
PM40-151K PDF
Type Description
Series:PM40
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Molded
Material - Core:Ferrite
Inductance:150 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):105 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):9Ohm Max
Q @ Freq:40 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:5MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:796 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1812 (4532 Metric)
Supplier Device Package:1812
Size / Dimension:0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):0.126" (3.20mm)