PM75-150K
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 15UH 1.8A 90 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
PM75-150K PDF
Type Description
Series:PM75
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:15 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):1.8 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):90mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:22MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-30°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:2.52 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
Height - Seated (Max):0.209" (5.30mm)