
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 5142 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 270 µH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 565 mA |
| Current - Saturation (Isat): | 640mA |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 870mOhm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | 5.2MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 100 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.530" L x 0.420" W (13.46mm x 10.67mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.185" (4.70mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of 5142-274K is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 1NH 550MA 120 MOHM SMD
FIXED IND 2.2UH 630MA 250 MOHM
FIXED IND 15UH 1.37A 182 MOHM
ERL-07 5.11K 1% T-1 RLR07C5111FP
XTAL OSC VCXO 51.2000MHZ HCSL
FIXED IND 270UH 565MA 870 MOHM