LHL13NF681K
Manufacturer
TAIYO YUDEN
VIGOR # :
Description
FIXED IND 680UH 800MA 610 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
LHL13NF681K PDF
Type Description
Series:LH, L Type
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:680 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):800 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):610mOhm Max
Q @ Freq:30 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant:1.2MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:796 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical Cylinder
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.551" Dia (14.00mm)
Height - Seated (Max):0.669" (17.00mm)