ILC0402ER82NK
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
FIXED IND 82NH 100MA 2 OHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
ILC0402ER82NK PDF
Type Description
Series:ILC-0402
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Multilayer
Material - Core:Ceramic
Inductance:82 nH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):100 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):2Ohm Max
Q @ Freq:8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant:600MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:100 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)