NP05DB101M
Manufacturer
TAIYO YUDEN
VIGOR # :
Description
FIXED IND 100UH 550MA 830 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
NP05DB101M PDF
Type Description
Series:N, P Type
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:-
Material - Core:-
Inductance:100 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):550 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):830mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:8.3MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.240" L x 0.232" W (6.10mm x 5.90mm)
Height - Seated (Max):0.110" (2.80mm)