
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 1008CQ |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ceramic |
| Inductance: | 56 nH |
| Tolerance: | ±5% |
| Current Rating (Amps): | 1.2 A |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 120mOhm |
| Q @ Freq: | 75 @ 350MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 1.23GHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 50 MHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 1008 (2520 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1008 |
| Size / Dimension: | 0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.080" (2.03mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of 1008CQ-560EJTS is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 10UH 16A 10.91 MOHM
FIXED IND 470NH 2A 80 MOHM TH
FIXED IND 220NH 51A 0.8 MOHM SMD
FIXED IND 47UH 400MA 1.133 OHM
FIXED IND 56NH 1.2A 120 MOHM SMD