LAL04KB8R2K
Manufacturer
TAIYO YUDEN
VIGOR # :
Description
FIXED IND 8.2UH 530MA 520 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
LAL04KB8R2K PDF
Type Description
Series:LA, L Type
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:-
Material - Core:-
Inductance:8.2 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):530 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):520mOhm Max
Q @ Freq:80 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:25MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:7.96 MHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.157" Dia x 0.386" L (4.00mm x 9.80mm)