IM06ST100K
Description
FIXED IND 10UH 440MA 605 MOHM TH
DataSheet
IM06ST100K PDF
Material - Core:Iron
Inductance:10 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):440 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):605mOhm Max
Q @ Freq:30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:42MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.190" Dia x 0.440" L (4.83mm x 11.18mm)