
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | IR |
| Package: | - |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | - |
| Material - Core: | Iron |
| Inductance: | 270 µH |
| Tolerance: | ±5% |
| Current Rating (Amps): | 129 mA |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 11Ohm Max |
| Q @ Freq: | 65 @ 790kHz |
| Frequency - Self Resonant: | 5.7MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 790 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.180" Dia x 0.385" L (4.57mm x 9.78mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of IR04BH271J is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
POWER INDUCTOR DRUM CORE
FIXED IND 1.2UH 2.2A 67 MOHM TH
FIXED IND 220UH 103MA 7.45 OHM
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL
5/16 OD X 2.00 LG X 1.00 HT
FIXED IND 270UH 129MA 11 OHM TH