ELC-15E682L
Description
FIXED IND 6.8MH 360MA 2.9 OHM TH
DataSheet
ELC-15E682L PDF
Type Description
Series:15E-L
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:6.8 mH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):360 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):2.9Ohm
Operating Temperature:-
Inductance Frequency - Test:10 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical Cylinder, 3 Leads
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.906" (23.00mm)