IM04RU1R2K
Description
FIXED IND 1.2UH 650MA 420 MOHM
DataSheet
IM04RU1R2K PDF
Type:Molded
Material - Core:Phenolic
Inductance:1.2 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):650 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):420mOhm Max
Q @ Freq:33 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:180MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.155" Dia x 0.375" L (3.94mm x 9.53mm)
Height - Seated (Max):-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
PE-0805CD030JTT-A
PE-0805CD030JTT-A
FIXED INDUCTOR
IM04EBR56K
IM04EBR56K
FIXED IND 560NH 1.15A 135 MOHM
5142-153K
5142-153K
FIXED IND 15UH 1.71A 95 MOHM SMD
IM04RU1R2K
IM04RU1R2K
FIXED IND 1.2UH 650MA 420 MOHM