PM20S-120K
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 12UH 175MA 2.3 OHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
PM20S-120K PDF
Type Description
Series:PM20S
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Molded
Material - Core:Ferrite
Inductance:12 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):175 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):2.3Ohm Max
Q @ Freq:30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:24MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:2.52 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package:1210
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.087" (2.20mm)