
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 1206HS |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ceramic |
| Inductance: | 360 nH |
| Tolerance: | ±5% |
| Current Rating (Amps): | 550 mA |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 650mOhm |
| Q @ Freq: | 45 @ 150MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 600MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 50 MHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1206 |
| Size / Dimension: | 0.140" L x 0.085" W (3.56mm x 2.16mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.060" (1.52mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of 1206HS-361EJTS is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 150UH 118MA 5.8 OHM TH
FIXED IND 180NH 1.105A 120 MOHM
FIXED IND 27UH 265MA 1.19 OHM TH
CRYSTAL 12.0000MHZ 18PF SMD
FIXED IND 8.2UH 160MA 2.7 OHM TH
CONN PLUG HSNG MALE 2POS INLINE
FIXED IND 360NH 550MA 650 MOHM