LNRU110A
Manufacturer
Crouzet
VIGOR # :
Description
CNTRL LIQ LEV 110VAC SOCKETABLE
Catalog
Controllers - Liquid, Level
DataSheet
LNRU110A PDF
Type Description
Series:NRU
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:High/Low Level
Voltage - Supply:110VAC
Sensitivity:4.7kOhm ~ 100kOhm
Features:Adjustable Sensitivity
Distance - Control To Sensor (Max):91.44m
Output Type:Relay
Contact Form:SPDT (1 Form C)
Contact Rating @ Voltage:10A @ 250VAC
Mounting Type:Socketable
Termination Style:Plug In, 11 Pin (Octal)
Operating Temperature:-10°C ~ 60°C