CRT1-OD16SL-1
Manufacturer
Omron Automation & Safety Services
VIGOR # :
Description
OUTPUT MODULE 16 SOLID STATE
Catalog
Controllers - PLC Modules
DataSheet
CRT1-OD16SL-1 PDF
Type Description
Series:CRT1
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Output Module
For Use With/Related Products:CJ, CS, NJ Series
Number of Inputs and Type:-
Number of Outputs and Type:16 - Solid State
Voltage - Supply:-
Mounting Type:DIN Rail
Termination Style:Spring Terminal
Features:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
GRT1-OD4G-3
GRT1-OD4G-3
OUTPUT MODULE 4 SOLID STATE 24V
SRT2-OD08
SRT2-OD08
OUTPUT MODULE 8 SOLID STATE 24V
AFPRP1X16D2
AFPRP1X16D2
INPUT MODULE 16 DIGITAL
SC3316F-221
SC3316F-221
FIXED IND 220UH 800MA 610 MOHM
SMA5J16-E3/61
SMA5J16-E3/61
TVS DIODE 16V 28.8V DO214AC