AKT92131001
Description
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT
DataSheet
AKT92131001 PDF
Type Description
Series:KT9
Package:Box
Part Status:Active
Type:Process, Temperature Controller (RTD, Type B, C, E, J, K, N, PLII, R, S, T)
Input Range:-200°C ~ 2315°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output Type:Analog, Relay
Control Method:On/Off, Proportional (PID)
Communications:RS-485 (Modbus)
Number of Characters Per Row:4, 4
Display Type:LED - Dual Color Characters
Display Characters - Height:0.710" (18.00mm), 0.520" (13.20mm)
Voltage - Supply:24VAC/DC
Panel Cutout Dimensions:Square - 92.00mm x 92.00mm