AKT71111001
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
CONTROL TEMP/PROCESS REL/SS OUT
Catalog
Controllers - Process, Temperature
DataSheet
AKT71111001 PDF
Type Description
Series:KT7
Package:Box
Part Status:Active
Type:Process, Temperature Controller (RTD, Type B, C, E, J, K, N, PLII, R, S, T)
Input Range:-200°C ~ 2315°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output Type:Relay, Solid State
Control Method:On/Off, Proportional (PID)
Communications:RS-485 (Modbus)
Number of Characters Per Row:4, 4
Display Type:LED - Dual Color Characters
Display Characters - Height:0.291" (7.40mm), 0.291" (7.40mm)
Voltage - Supply:100 ~ 240VAC