P1620010
Manufacturer
Red Lion
VIGOR # :
Description
CONTROL PROC VOLT OUT 24V 18-36V
Catalog
Controllers - Process, Temperature
DataSheet
P1620010 PDF
Type Description
Series:P16
Package:Box
Part Status:Obsolete
Type:Process Controller
Input Range:0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output Type:Voltage (External SSR)
Control Method:On/Off, Proportional (PID)
Communications:-
Number of Characters Per Row:4, 4
Display Type:LCD - Dual Color Characters, Backlight
Display Characters - Height:0.299" (7.60mm), 0.200" (5.10mm)
Voltage - Supply:24VAC, 18 ~ 36VDC
Panel Cutout Dimensions:Square - 45.00mm x 45.00mm