E5CS-RKJU-W AC100-240
Manufacturer
Omron Automation & Safety Services
VIGOR # :
Description
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V
Catalog
Controllers - Process, Temperature
DataSheet
E5CS-RKJU-W AC100-240 PDF
Type Description
Series:E5CS
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Temperature Controller (Type J, K, L)
Input Range:0°C ~ 999°C
Output Type:Relay
Control Method:On/Off, Proportional (PID)
Communications:-
Number of Characters Per Row:3.5
Display Type:LED - Red Characters
Display Characters - Height:0.531" (13.50mm)
Voltage - Supply:100 ~ 240VAC
Panel Cutout Dimensions:Square - 45.00mm x 45.00mm
Mounting Type:Panel Mount
Termination Style:Plug In, 8 Pin (Octal)