PXU21A20
Manufacturer
Red Lion
VIGOR # :
Description
CONTROL TEMP/PROC 100-240V PANEL
Catalog
Controllers - Process, Temperature
DataSheet
PXU21A20 PDF
Type Description
Series:PXU
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Process, Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, R, S, T, TXK, U)
Input Range:-200°C ~ 1800°C, 4 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output Type:Relay (3), Solid State
Control Method:On/Off, Proportional (PID)
Communications:RS-485
Number of Characters Per Row:4, 4
Display Type:LCD - Dual Color Characters, Backlight
Display Characters - Height:0.433" (11.00mm), 0.275" (7.00mm)
Voltage - Supply:100 ~ 240VAC
Panel Cutout Dimensions:Square - 45.00mm x 45.00mm