TK4L-14SC
Manufacturer
IndustrialeMart
VIGOR # :
Description
TEMP CONTROL CRNT 2SSR 100-240V
Catalog
Controllers - Process, Temperature
DataSheet
TK4L-14SC PDF
Type Description
Series:TK
Package:Box
Part Status:Active
Type:Temperature Controller (RTD, Type B, C, E, G, J, K, L, N, PL-II, R, S, T, U)
Input Range:-200°C ~ 2300°C, -328°F ~ 4172°F
Output Type:Analog, Solid State (2)
Control Method:On/Off, Proportional (PID)
Communications:Option Cards Available
Number of Characters Per Row:4, 4
Display Type:LED - Green, Red Characters
Display Characters - Height:0.870" (22.00mm), 0.550" (14.00mm)
Voltage - Supply:100 ~ 240VAC
Panel Cutout Dimensions:Square - 92.00mm x 92.00mm