E5AC-TQQ4A5M-010
Manufacturer
Omron Automation & Safety Services
VIGOR # :
Description
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT
Catalog
Controllers - Process, Temperature
DataSheet
E5AC-TQQ4A5M-010 PDF
Type Description
Series:E5AC-T
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Process, Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, PLII, R, S, T, U, W)
Input Range:-200°C ~ 2300°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output Type:Relay (4), Voltage (External SSR) (2)
Control Method:On/Off, Proportional (PID)
Communications:-
Number of Characters Per Row:4, 4, 4
Display Type:LCD - Tri Color Characters, Backlight
Display Characters - Height:0.984" (25.00mm), 0.590" (15.00mm), 0.374" (9.50mm)
Voltage - Supply:100 ~ 240VAC
Panel Cutout Dimensions:Square - 92.00mm x 92.00mm