E5CZ-Q2T AC100-240
Manufacturer
Omron Automation & Safety Services
VIGOR # :
Description
CONTROL TEMP 100-240V PANEL MT
Catalog
Controllers - Process, Temperature
DataSheet
E5CZ-Q2T AC100-240 PDF
Type Description
Series:E5CZ
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, R, S, T, U)
Input Range:-200°C ~ 1800°C, 0 ~ 50mV
Output Type:Relay (2), Voltage (External SSR)
Control Method:On/Off, Proportional (PID)
Communications:-
Number of Characters Per Row:4, 4
Display Type:LCD - Dual Color Characters, Backlight
Display Characters - Height:0.433" (11.00mm), 0.256" (6.50mm)
Voltage - Supply:100 ~ 240VAC
Panel Cutout Dimensions:Square - 45.00mm x 45.00mm