E5EC-RX2ABM-010
Manufacturer
Omron Automation & Safety Services
VIGOR # :
Description
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V
Catalog
Controllers - Process, Temperature
DataSheet
E5EC-RX2ABM-010 PDF
Type Description
Series:E5EC
Package:Box
Part Status:Active
Type:Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, PLII, R, S, T, U, W)
Input Range:-200°C ~ 2300°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output Type:Relay (4)
Control Method:On/Off, Proportional (PID)
Communications:-
Number of Characters Per Row:4, 4, 4
Display Type:LCD - Tri Color Characters, Backlight
Display Characters - Height:0.710" (18.00mm), 0.433" (11.00mm), 0.307" (7.80mm)
Voltage - Supply:100 ~ 240VAC
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 92.00mm x 45.00mm