E5C2-R20PDIN-212F-AC120
Manufacturer
Omron Automation & Safety Services
VIGOR # :
Description
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-120V
Catalog
Controllers - Process, Temperature
DataSheet
E5C2-R20PDIN-212F-AC120 PDF
Type Description
Series:E5C2
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Temperature Controller (RTD)
Input Range:32°F ~ 212°F
Output Type:Relay
Control Method:On/Off
Communications:-
Number of Characters Per Row:-
Display Type:Analog Dial
Display Characters - Height:-
Voltage - Supply:100 ~ 120VAC
Panel Cutout Dimensions:Square - 45.00mm x 45.00mm
Mounting Type:Panel Mount
Termination Style:Plug In, 8 Pin (Octal)