F3SG-4RA0430-30
Manufacturer
Omron Automation & Safety Services
VIGOR # :
Description
LIGHT CURTAIN ADV 20 BEAM 24VDC
Catalog
Machine Safety - Light Curtains
DataSheet
F3SG-4RA0430-30 PDF
Type Description
Series:F3SG-RA
Package:Box
Part Status:Active
Protection:Hand/Arm
Detection Capability:30mm
Protective Height:430mm
Number of Beams:20
Beam Pitch:20mm
Operating Range:0.3m ~ 20.0m
Features:Blanking, Muting Function
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature:-10°C ~ 55°C
Voltage - Supply:24VDC