H7CX-A4-N AC100-240
Manufacturer
Omron Automation & Safety Services
VIGOR # :
Description
COUNTER LCD 4 CHAR 100-240V PNL
Catalog
Panel Meters - Counters, Hour Meters
DataSheet
H7CX-A4-N AC100-240 PDF
Type Description
Series:H7CX
Package:Box
Part Status:Active
Type:Preset, Totalizer
Operating Mode:Up, Down, Command, Individual, Quadrature
Count Rate:30Hz, 5kHz
Time Format:-
Number of Characters Per Row:4, 4
Display Type:LCD - Dual Color Characters, Backlight
Display Characters - Height:0.472" (12.00mm), 0.236" (6.00mm)
Input Type:No Voltage, Voltage
Output Type:Relay
Voltage - Supply:100 ~ 240VAC
Reset:External, Front Panel, Programmable
Panel Cutout Dimensions:Square - 45.00mm x 45.00mm