703DR001048150D10023
Manufacturer
Curtis Instruments
VIGOR # :
Description
COUNTER LCD 6 CHAR 100-230V PNL
Catalog
Panel Meters - Counters, Hour Meters
DataSheet
703DR001048150D10023 PDF
Type Description
Series:703
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Totalizer
Operating Mode:Up
Count Rate:500Hz
Time Format:-
Number of Characters Per Row:6
Display Type:LCD - Black Characters
Display Characters - Height:0.196" (5.00mm)
Input Type:No Voltage
Output Type:-
Voltage - Supply:100 ~ 230VAC, 48 ~ 150VDC
Reset:External
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 45.00mm x 22.20mm
Mounting Type:Panel Mount
Termination Style:Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection:IP66 - Dust Tight, Water Resistant
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SSCUB-200/A
SSCUB-200/A
COUNTER LCD 6 CHAR 2.5-6V SNAP
COUNTER 5 CHAR 10-80V PANEL MT
COUNTER 6 CHAR 108-132V PANEL MT
15DYS818-050300W-K
15DYS818-050300W-K
AC-DC ADAPTER, INTERCHANGEABLE,U
3540
SQUARE 60MM X 60MM SOLDERING SPO