H3CR-A8 AC24-48/DC12-48
Manufacturer
Omron Automation & Safety Services
VIGOR # :
Description
RELAY TIME DELAY 300HRS 5A 250V
Catalog
Time Delay Relays
DataSheet
H3CR-A8 AC24-48/DC12-48 PDF
Type Description
Series:H3CR-A
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Socketable
Relay Type:Mechanical Relay
Function:Programmable (Multi-Function)
Circuit:DPDT (2 Form C)
Delay Time:0.05 Sec ~ 300 Hrs
Contact Rating @ Voltage:5A @ 250VAC
Voltage - Supply:24 ~ 48VAC, 12 ~ 48VDC
Termination Style:Plug In, 8 Pin (Octal)