ORB24A11D
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
RELAY TIME DELAY
Catalog
Time Delay Relays
DataSheet
ORB24A11D PDF
Type Description
Series:ORB
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Chassis Mount
Relay Type:Mechanical Relay
Function:Off-Delay
Circuit:DPDT (2 Form C)
Delay Time:Fixed, 1 Sec
Contact Rating @ Voltage:10A @ 120/240VAC
Voltage - Supply:24VAC
Termination Style:Quick Connect - 0.250" (6.3mm)