PL2R10MV1
Manufacturer
Crouzet
VIGOR # :
Description
RELAY TIME DELAY 240HRS 10A 250V
Catalog
Time Delay Relays
DataSheet
PL2R10MV1 PDF
Type Description
Series:PL2R10
Package:Box
Part Status:Active
Mounting Type:Socketable
Relay Type:Mechanical Relay
Function:Repeat Cycle, Twin Timer
Circuit:DPDT (2 Form C)
Delay Time:0.5 Sec ~ 240 Hrs
Contact Rating @ Voltage:10A @ 250VAC
Voltage - Supply:12 ~ 240VAC/DC
Termination Style:Plug In, 11 Pin (Octal)