X1288V14-4.5A
Description
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14-TSSOP
DataSheet
X1288V14-4.5A PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Memory Size:-
Time Format:HH:MM:SS:hh (12/24 hr)
Date Format:YY-MM-DD-dd
Interface:I²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Voltage - Supply, Battery:1.8V ~ 5.5V
Current - Timekeeping (Max):10µA ~ 20µA @ 2.7V ~ 5V
Operating Temperature:0°C ~ 70°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)