ISL12029IV27AZ-T
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics America)
VIGOR # :
Description
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14-TSSOP
Catalog
Clock/Timing - Real Time Clocks
DataSheet
ISL12029IV27AZ-T PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Clock/Calendar
Features:Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
Memory Size:-
Time Format:HH:MM:SS (12/24 hr)
Date Format:YY-MM-DD-dd
Interface:I²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply:2.7V ~ 5.5V
Voltage - Supply, Battery:1.8V ~ 5.5V
Current - Timekeeping (Max):10µA ~ 20µA @ 2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)