DS1856B-M50+
Manufacturer
Maxim Integrated
VIGOR # :
Description
IC DGT POT 50KOHM 256TAP 16CSBGA
Catalog
Data Acquisition - Digital Potentiometers
DataSheet
DS1856B-M50+ PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Taper:Linear
Configuration:Rheostat
Number of Circuits:2
Number of Taps:256
Resistance (Ohms):50k
Interface:I²C
Memory Type:Non-Volatile
Voltage - Supply:2.85V ~ 5.5V
Features:Temperature Sensor
Tolerance:±20%
Temperature Coefficient (Typ):±50ppm/°C
Mounting Type:Surface Mount
Supplier Device Package:16-CSBGA (4x4)
Package / Case:16-LBGA, CSPBGA
Operating Temperature:-40°C ~ 95°C