X9409WS24IZ-2.7
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics America)
VIGOR # :
Description
IC DGTL POT 10KOHM 64TAP 24SOIC
Catalog
Data Acquisition - Digital Potentiometers
DataSheet
X9409WS24IZ-2.7 PDF
Type Description
Series:XDCP™
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Taper:Linear
Configuration:Potentiometer
Number of Circuits:4
Number of Taps:64
Resistance (Ohms):10k
Interface:I²C
Memory Type:Non-Volatile
Voltage - Supply:2.7V ~ 5.5V
Features:Selectable Address
Tolerance:±20%
Temperature Coefficient (Typ):±30ppm/°C
Mounting Type:Surface Mount
Supplier Device Package:24-SOIC
Package / Case:24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C