X9C102ST2
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics America)
VIGOR # :
Description
IC DGTL POT 1KOHM 100TAP 8SOIC
Catalog
Data Acquisition - Digital Potentiometers
DataSheet
X9C102ST2 PDF
Type Description
Series:XDCP™
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Taper:Linear
Configuration:Potentiometer
Number of Circuits:1
Number of Taps:100
Resistance (Ohms):1k
Interface:Up/Down (U/D, INC, CS)
Memory Type:Non-Volatile
Voltage - Supply:5V
Features:-
Tolerance:±20%
Temperature Coefficient (Typ):±600ppm/°C
Mounting Type:Surface Mount
Supplier Device Package:8-SOIC
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating Temperature:0°C ~ 70°C