TMS320DM335CZCE216
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC DGTL MEDIA SOC 337NFBGA
DataSheet
TMS320DM335CZCE216 PDF
Type Description
Series:TMS320DM3x, DaVinci™
Package:Tube
Part Status:Not For New Designs
Type:Digital Media System-on-Chip (DMSoC)
Interface:ASP, EBI/EMI, I²C, SPI, UART, USB
Clock Rate:216MHz
Non-Volatile Memory:ROM (8kB)
On-Chip RAM:56kB
Voltage - I/O:1.8V, 3.3V
Voltage - Core:1.30V
Operating Temperature:0°C ~ 85°C (TC)